Sezeryan

Sezeryan

Sezeryan; karında açılan bir kesi aracılığıyla bebeğinizi doğurmanın operatif bir yoludur. Bazı sezeryanlar hamilelikle ilgili komplikasyonlar veya önceki sezeryanlar sebebiyle planlanır. Ancak çoğu vakada sezeryan ihtiyacı doğum başlayana kadar ortaya çıkmaz.
Neden Sezeryan? Bazı durumlarda sezeryan normal doğuma göre daha güvenli bir yöntemdir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda sezeryan önerebilir;
- Doğum ilerlemiyorsa : Doğumun gecikmesi sezeryan için en genel sebeptir. Uzun saatlerdir yaşadığınız kasılmalara rağmen rahim ağzınız yeteri kadar açılmıyor olabilir. Veya bebeğin başı doğum kanalından geçmek için fazla büyük olabilir.
- Bebeğin kalp atışları az oksijen takviyesini gerektiriyorsa : Eğer bebeğiniz yeterli miktarda oksijen alamıyorsa veya doktorunuz bebeğin kalp atışlarındaki değişiklikler konusunda endişeliyse, sezeryan önerebilir.
- Bebeğin pozisyonu normal değilse : bebeğin ayakları veya kalçası başından önce doğum kanalına girerse ve doktor doğum başlamadan önce bebeğin pozisyonunu değiştiremezse, komplikasyonları önlemek amacıyla sezeryan gereklidir.
- Bebeğin kafası yanlış bir pozisyonda ise : Bebeğin çenesi önce, alnı önde veya yüzü önde iken doğum kanalına girerse, pelvise sığamayabilir, bu durumda sezeryan gerekebilir.
- Çoğul hamilelik durumu varsa : Birden fazla bebeğe hamileyseniz, bir veya birden fazla bebeğin normal olmayan bir pozisyonda olması olasıdır. Bu durumda sezeryan özellikle 2. bebek için daha güvenlidir.
- Plasentada bir problem varsa : Eğer plasenta doğum başlamadan önce rahimden ayrılırsa veya plasenta rahmin girişini kaplarsa (plasenta previa) sezeryan daha güvenli bir yoldur doğum için.
- Göbek bağı ile ilgili bir problem varsa : Kordon bebeğin önünde doğum kanalına giriyorsa veya kasılmalar esnasında kordon sıkışıyorsa
- Bebeğiniz çok büyükse : Bazı bebekler normal doğum için fazla büyüktür. Bu, annede diyabet varsa tipik bir durumdur.
- Bir sağlık probleminiz varsa : Diyabet, kalp hastalığı, ciğer rahatsızlığı gibi bir sağlıksal sorununuz varsa doktorunuz doğumu erkenden tetikleyebilir, başarılı olmazsa sezeryan uygulanır.
Genital herpes veya bebek doğum kanalından geçerken ona bulaşabilecek bir rahatsızlığınız varsa da sezeryan önerilir.
- Bebeğin bir sağlık problemi varsa : Spina bifida gibi belli gelişim bozuklukları olan bebeklerin doğumunda sezeryan önerilir.
- Önceden bir sezeryan geçmişiniz varsa : Kesinin niteliğine ve diğer bazı faktörlere bağlı olarak, önceki sezeryandan sonra normal doğum yapabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda doktorunuz tekrar sezeryan önerebilir.
Ek olarak bazı kadınlar ilk doğumlarında vajinal doğumla ortaya çıkabilecek komplikasyonlardan uzak durmak için sezeryan talep edebilirler.
Riskleri : Sezeryandan sonra iyileşme süreci normal doğumdan daha uzun sürer. Diğer tüm operasyonlar gibi sezeryanın da bazı komplikasyonlara sebep olma riski mevcuttur.
Bebeği Etkileyebilecek Riskler;

 • Solunum Problemleri : Sezeryan ile doğan bebeklerde doğum sonrası ilk günlerde anormal derece hızlı nefes alma verme sebebiyle solunum problemleri gelişebilir. 38 haftadan önce isteğe bağlı veya bebeğin ciğerlerinin geliştiğinden emin olunmadan yapılan sezeryanlar solunum problemi ve solunum güçlüğü sendromu riskini arttırır.
 • Fetal Yaralanma : Çok nadir olsa da, operasyon esnasında bebeğin cildinde ufak çentikler oluşabilir.

Sizi Etkileyebilecek Riskler;

 • Rahmi Çevreleyen Zarda İltihap ve Enfeksiyon : Endometrit olarak bilinen bu durum ateş, üşüme, sırt ağrısı, kokulu vajinal akıntı ve rahimde ağrıya sebep olur. Genellikle damar içi verilen antibiyotiklerle tedavi edilir.
 • Kanama : Normal doğuma göre sezeryanda daha fazla kan kaybedilir. Yine de, kan nakline nadiren ihtiyaç duyulur.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu : İdrar kesesi veya böbreklerde idrar yolu enfeksiyonu gelişebilir.
 • Azalan Bağırsak Fonksiyonu : Karından yapılan herhangi bir operasyon bağırsak faaliyetlerinin azalmasına sebep olabilir.
 • Anesteziye Karşı Reaksiyon : Bölgesel anesteziden sonra bazı kadınlar baş ağrısı yaşayabilir.
 • Kan Pıhtısı : Bacaklarda veya pelvik organlardaki damarlarda pıhtı olma riski normal doğuma göre 4 kat fazladır. Eğer bu oluşan pıhtı ciğerlere doğru yol alırsa, hasar yaşamı tehdit eden boyutlara ulaşabilir. Operasyon sonrasında sık sık yürüyerek kan pıhtısı oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz.
 • Yara Enfeksiyonları : Kesi yerinde veya çevresinde enfeksiyon gelişebilir ve iltihaplanabilir.
 • Ekstra Operasyonlar : Sezeryan esnasında yakın çevredeki organlara zarar gelirse, ekstra operasyonlara ihtiyaç duyulabilir.
 • Gelecek Hamileliklerde Artmış Riskler : Sezeryandan sonra kanama, plasenta previa, anormal fetal pozisyon, rahim yırtılması gibi ciddi komplikasyonlarla karşılaşma riski daha yüksektir.


Eğer sezeryanınız önceden belirlendiyse, operasyon önceci anestezi doktoru ile konuşmak ve aklınızdaki soruları paylaşmak isteyebilirsiniz.
Doktorunuz sezeryan öncesi kan testi yaptırmanızı önerebilir. Kan grubunuz, hemoglobin seviyeniz hakkında bilgi verecektir.
Sezeryan sonrası birkaç hafta dinlenmeniz gerekir. Bu sebeple operasyon öncesinden, sonrası için size evde yardımcı olacak birini ayarlamanız iyi olabilir.
Ne Beklemelisiniz?
İşlem Esnasında : Ortalama bir sezeryan 45 dakika ile 1 saat arasında sürer. Çoğu vakada, eşiniz operasyon odasında yanınızda bulunabilir.

 • Hazırlık : Sezeryan öncesi sağlık ekibinden bir yetkili karnı temizler. İdrarı toplamak amacıyla idrar kesesine bir kateter yerleştirilir. Sıvı veya ilaç temin etmek amacıyla el veya kolunuza serum takılır. Prosedür esnasında mide ekşimesini önleyici bir asit giderici de verilebilir.
 • Anestezi : Sezeryanda genelde bölgesel anestezi uygulanır. Bölgesel anestezinin bir çeşidi spinal bloktur. Bunda, ilaç direk olarak omuriliği saran keseye yapılır. Diğer bir çeşit anestezi ise epidural anestezidir. Epidural anestezide ilaç omuriliği saran kesenin hemen dışına yapılır.

Eğer işleme bir an evvel başlama ihtiyacı varsa, spinal anestezi daha sık kullanılır çünkü epidural anesteziye göre daha hızlı etki gösterir.
Eğer bölgesel anestezi uygulandıysa, prosedür esnasında uyanık olursunuz; doğumdan sonra bebeği duyabilir ve görebilirsiniz.
Acil bir durumda, genel anestezi de uygulanabilir. Bu tip bir anestezi kolda açılan damar yolundan veya bir maske aracılığıyla soluduğunuz gazdan verilir. Genel anestezi ile görme, duyma ve hissetme yetiniz olmaz.

 • Abdominal Kesi : Doktorunuz abdominal duvardan bir kesi yapar. Genelde kasık bölgesine yakın bir yerden yatay bir kesi yapılır. Eğer daha büyük bir kesi yapılması veya bebeğin hızlı bir şekilde doğması gerekiyorsa, doktorunuz göbeğin hemen altı ve kasık kemiğinin hemen üstünden dikey bir kesi de yapabilir.
 • Rahim Kesisi : Abdominal kesiden sonra, rahimde bir kesi açılır. Rahim kesisi genellikle rahmin alt kesiminden yatay olarak yapılır. Diğer tipteki rahim kesileri bebeğin pozisyonuna göre ve var olan komplikasyon risklerine göre yapılabilir.

Rahim KesileriAbdominal Kesiler

 • Doğum : Eğer epidural veya omurilikten anestezi verildiyse, doktor bebeği rahimden alırken bazı hareketler hissederken, ağrı duymazsınız. Doktor bebeğin ağzını ve burnunu sıvılardan arındırır, göbek bağını keser. Plasenta rahimden alınır ve son olarak kesiler dikilir. Hemen bebeğinizi kucağınıza alamasanız bile, onu hemen görebilirsiniz.

İşlemden Sonra

 • Hastanede : Sezeryan sonrası birçok anne ve bebeği hastanede yaklaşık 2-3 gün kalırlar. Anestezinin etkisi azaldıkça ağrıyı kontrol etmek için damar yolundan verilen ağrı kesicileri bir pompa yardımıyla kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Sezeryandan sonraki ilk 24 saati ayağa kalkıp yürümeniz için cesaretdirileceksiniz. Hareket etmek iyileşmenizi hızlandırır, kabızlığı ve kan pıhtılaşmasını önler. Kateter ve damar yolu 12 - 24 saat içinde çıkarılır.
Hastanedeyken, doktorunuz kesi yerini enfeksiyona karşı gözlemleyecektir. Aynı zamanda iştahınızı, ne kadar sıvı tükettiğinizi, idrar ve bağırsak faaliyetlerinizi de denetleyeceklerdir.
Hastaneden çıkmanızdan önce doktorunuzla koruyucu önlemler ve aşılar hakkında görüşün. Kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığını korumanız açısından aşılarınızın yapılmış olduğundan emin olmanız iyi bir fikirdir.

 • Emzirme : Damar yolu ve sezeryan bölgesindeki kesi emzirmeyi biraz garip bir his haline sokabilir. Prosedürden sonra yardımla da olsa emzirmeye başlayacaksınız. Hemşirenize emzirme pozisyonlarını ve bebeğin nasıl rahat ettirileceğini size öğretmesini isteyin. Ağrınız varken emzirmek, durumu daha da güçleştirir. Doktorunuz ameliyat sonrası ağrınız için emzireceğinizi göz önünde bulundurarak size ilaç önerecektir.

Eve Gittiğiniz Zaman Sezeryan kesisinin iyileşmesi 4 - 6 hafta içinde gerçekleşir. Yorgunluk ve rahatsızlık hissi olağandır. İyileşirken aşağıdakilere özen gösterin:

 • Kendinize dikkat edin : Kendinize dinlenmek için zaman ayırın. Kendiniz ve bebeğinizin ihtiyacı olabilecek şeyleri yakınınızda bulundurun. İlk 2 hafta bebeğinizden daha ağır herhangi bir şey kaldırmayın.
 • Karnınıza dikkat edin : Ayağa kalkıp yürüdüğünüzde vücudunuzun duruş pozisyonuna dikkat edin. Öksürme, hapşurma, gülme gibi ani hareketlerde karnınızı tutun. Emzirirken yastık gibi ekstra takviye kullanının.
 • Bol bol sıvı alın : Doğum ve emzirme sırasında kaybedilen sıvıları takviye etmek ve kabızlığı önlemek için bolca sıvı tüketmeniz gerekir. İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için sık sık idrara çıkmayı unutmayın.
 • Cinsel ilişkiden uzak durun : Çoğu doktor doğumdan sonra 6 hafta cinsel ilişkiye girmemeyi önerir, ama yakınlıktan da vazgeçmemek gerekir.
 • İhtiyaç duyduğunuzda ilaç alın : Doktorunuz ağrı kesici önerebilir. Eğer kabızlık varsa veya bağırsak hareketleri ağrılı ise doktorunuz bu durum için gerekli bir ilaç verebilir.
 • Doktorunuzla ne zaman iletişime geçmeniz gerektiğini bilin : 38 dereceden yüksek ateş, karında şiddetli ağrı, kızarıklık, şişme, kesi yerinden akıntı veya gribe eşlik eden göğüslerde ağrı gibi durumlarda doktorunuzu arayın. İsilik, kurdeşen, kokulu vajinal akıntı, idrar yaparken yanma, idrarda kan, aşırı kanama, bacaklarda şiş, kırmızı ve ağrı yapan alanlar olduğunda doktorunuzla iletişime geçiniz.

Doğum sonrası depresyon da olası bir durumdur. Eğer ruh haliniz pek iyi değilse, kendinizi depresif hissediyorsanız bir an önce yardım talep edin.
Eğer normal doğum yerine sezeryan olduğunuz için kendinizi kötü hissederseniz, kendinize bebeğiniz ve kendi sağlığınızın doğumun yönteminden daha önemli olduğunu hatırlatın. Sezeryanda normal doğuma göre iyileşme süreci daha uzun olmasına rağmen, sonuç ikisinde de aynıdır, evinize bebeğinizle beraber dönersiniz, ve bu duygu herşeyi gölgeler.

Bu yazılarıda okuyun: « Doğum Aşamaları Erken Doğum »

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close