Jinekolojik Muayene Korkusu

Jinekolojik Muayene Korkusu

Genç kadın sağlığında en önemli problemlerden bir tanesi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmek istemeyen ve sağlık problemlerini kendi başına çözmeye çalışan genç kadınlardır. Aileden veya yakın çevreden duyulan çoğu yanlış bilgiler ile kadınlar kendi sorunlarını kendilerini çözmeye çalışmaktadırlar. Kadın doğum uzmanı hekimlere sadece evli bayanların gidebileceği algısı vardır ve bu durum yanlıştır.

Özellikle evli olmayan bayanlarda yani hymen (kızlık zarı) bulunan bayanlarda jinekolojik muayeneye gidebilirler. Bu şekildeki durumlarda doktor ile görüşmeye gidildiğinde durum anlatılır ve doktor da ona göre bir muayene yöntemi uygular. Hymen bulunan kadınlarda tabiki spekulum denen metal veya plastik vajina içerisine yerleştirilen, aletler kullanılmaz. Uzman bir doktor sadece labiumları aralayarak bölgeye bakar ( bartholin benzeri bir kist veya abse kontrolü yapar.)

Bu konuda sık sorulan sorular:

Doktor muayene ederken hymene zarar verir mi?

Muayene olduğunuz kişi uzman bir doktor olduğu için herhangi bir zarar vermez.

Hymen zarı bulunan kişilerde açı veya ağrı hissedilir mi?

Hayır muayene sırasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmezsiniz. Fakat şikayetinize göre tedavi ve muayene değişeceği için kesin bir şey söylemek mümkün değildir.

ÖNEMLİ!
Bilinçsizce etrafınızdaki kişilerden duyarak kullandığınız ilaçlar ilk başlarda şikayetinizi geçirebilir fakat daha sonrasında daha kötü bir şekilde tekrar belirebilir. Bu şekildeki durumlarda kesinlikle bir uzmana danışılmalı, bilinmeyen ilaçlar kullanılmamalıdır.

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close