Turkish Turkish

Doğum Kontrolünde Yeni Bir Yöntem

Doğum Kontrolünde Yeni Bir Yöntem

Spiralde soru işaretleri sona eriyor…

 

Klasik T şeklindeki spiraller doğum kontrol yöntemleri arasında önde geliyor. Ülkemizde doğum kontrolü uygulayan 3 kadından 1i bu T şeklindeki spirali kullanıyor. Ancak kramp tarzı ağrılardan kanamayı artırmasına hatta kayıp düşmesine dek bazı olumsuzlara yol açabilmesi nedeniyle yöntemi terk etme oranı da yüzde 20lere çıkabiliyor. Spiralde kadınların kafasındaki soru işaretlerini ve çekinceleri ortadan kaldıran yeni nesil yöntemin, Avrupanın ardından ülkemizde de uygulanması söz konusu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, yeni spiralin kadınlara sağladığı avantajları anlattı, önemli bilgiler verdi.

 

Dünyada 200 yılı aşkın süredir kullanılan en etkili doğum kontrol yöntemlerinin başında rahim içi araç olarak adlandırılan spiraller geliyor. Ülkemizde de 1970li yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından spiral kampanyası başlatıldı. Son yıllarda ise spiraller çok daha fazla rağbet görür oldu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, ülkemizde en fazla kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında spirallerin geldiğini, doğum kontrolü isteyen her 3 kadından 1inin bu yöntemi tercih ettiğini belirterek "15-49 yaş grubundaki kadınların % 22si bakırlı spiral kullanıyor" diyor. Genellikle 3 ile 10 yıl korunma sağlayan spirali % 16 ile kondom takip ediyor. Dünyada çok kullanılan bir diğer yöntem olan doğum kontrol haplarına ise Türkiyede kadınlar çok sıcak bakmıyor. Yapılan araştırmalara göre doğum kontrol hapı tercih eden kadınların oranı sadece % 8 civarında.

 

Yoğun kanama, ağrı ve düşmeye son

Güvenilir yöntem olarak dünyada olduğu gibi Türkiyede de spiral öne çıkıyor olsa da, çekinceler de yok değil. Pek çok kadın kanamayı artırmasından kramp tarzı ağrılara yol açmasına ve kayıp düşmesine dek bazı olumsuzluklardan dolayı, rahim içine yerleştirilen ve T şeklinde plastik bir çubuk olan spirali terk edebiliyor. Öyle ki bu nedenlerle terk oranı yüzde 20lere kadar çıkıyor. Mevcut spiralin kanama miktarını artırarak demir eksikliği anemisi riskine yol açtığını belirten Prof. Dr. Şendağ "Uzun süren ve aşırı miktarda olan adet kanamasının yanı sıra, adet çevriminin ortasında ya da cinsel ilişkiden sonra ortaya çıkan kanamalar görülebiliyor. Aşırı kanama durdurulamıyorsa spiralin çıkarılması gerekiyor" diyor. Belçikada uzun yıllardır kadın doğum yöntemleri konusunda araştırmalar yapan bilim adamı Dr. Dirk Wildemeerschin geliştirdiği yeni yöntem spiral kadınların kafasındaki soru işaretlerini ve çekinceleri ortadan kaldırıyor. Halen Avrupada kullanılan yeni yöntem hormonsuz olması ve vücudun dengesini bozmamasının yanı sıra, çok küçük çubuk şeklinde olduğundan her rahime uyuyor. Rahim tavanına özel bir düğümle yerleştirildiği için büyük rahimlerde de kayma ve düşme tehlikesini ortadan kaldırıyor. Rahim duvarına batmıyor, kramp tarzı ağrılara son veriyor. Dünyada pek çok kadının kullandığı bu yeni yöntemde konfor ve güveni artırdığı için spiralden vazgeçme oranı yüzde 20lerden yüzde 1-2lere kadar inmiş durumda. Belçikalı bilim adamı Wildemeersch, dünyada kullanılmakta olan ve doğum kontrolünde 5 yıl koruma sağlayan bu yeni yöntem spiralle ilgili kadın doğum uzmanlarına bilgi verdi. Türkiye'deki ilk uygulama burada gerçekleştirildi.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2022 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close