Turkish Turkish

Miyomlar neden oluşuyor?

Miyomlar neden oluşuyor?

Miyomlar neden oluşuyor?
Miyomlar bildiğimiz gibi rahimin düz kas tabakasında gelişen iyi huylu tümörler. Pek çok bayanda bunu görmek mümkün. Bayanların %25’inde yani dört bayandan birinde miyom var ama çoğu bayan bunun farkında olmayabilir. Çünkü her miyom şikâyete yol açmaya bilir bazı miyomlarda ağır âdet kanamaları ya da şiddetli âdet ağrıları gibi şikâyetler söz konusu olabilir veya baskı semptomları dediğimiz miyomun çevre dokulara baskısıyla sık idrara çıkma veya ciddi kabızlık yaşanması gibi durumlar yaşanabilir. Bazen de hasta bir kısırlık sebebiyle başvurduğunda bu miyom saptanabilir. Dolayısıyla çok çeşitli sorunlarla bayanlar karşı karşıya ama her miyom olan bayan bende miyom var başıma ne gelecek diye korkmasına gerek yok çünkü her miyom çok ciddi sorun çıkarmayabilir.

Peki, kist ve çikolata kisti diye tabir edilen şeylerde miyom benzeri şeyler midir?
Değildir. Genelde halk arasında karıştırılan şeylerdir aslında. Esasen miyom rahimin duvarından kaynaklanan ya da rahimin düz kas tabakasından kaynaklanan bir tümördür ama iyi huylu bir tümördür. Çikolata kisti veya yumurtalık kistleri yumurtalık dokularından ya da yumurtalıklardan kaynaklanan kistlerdir ikisi de ayrı değerlendirilmesi gereken durumlardır.

Peki, büyüdükçe mi sorun haline gelen şeyler midir?
Aslında miyomun yerleşim yeri çok önemli. Rahim boşluğuna doğru büyümeye başlamış bir miyom olabilir hatta bu da ciddi âdet kanamaları sebep olabilir, şiddetli âdet kanamalarıyla hastalarımız hiç farkında olmadan kansız bir şekilde hayatlarını sürdürebilirler veya rahim duvarında sınırlı kalabilir ya da miyom dışarıya doğru büyüyebilir. Tabi miyomun yerleşim yeri, boyutu, nereye doğru büyüdüğü bunların hepsi nasıl bir şikâyet oluşturacağını belirliyor dolayısıyla buna göre değişkenlik gösterir.

Miyomu olan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?
Tabi ki mutlaka tedavi öncesi iyi bir hasta değerlendirilmesi gerekiyor. Biz tabi ki bir ekip halinde çalışıyoruz. Bu aşamada tabi ki hastayı değerlendirirken jinekolojik muayenesi çok önemli bu sırada saptanmış olan bir miyom olabilir veya bir polip olabilir. Rahim boşluğuna doğru büyümüşse bu özellikle embriyo transferini yani tüp bebek tedavisini etkileyecektir, tutunmayı etkileyecektir dolayısıyla bunların önceden tespit edilmesi gerekir ve ondan sonra tüp bebeğe geçilmelidir. Çünkü dikkatli bir yönlendirme yapılmadan tüp bebeğe yönlendirildiğinde belki de başarısız bir tüp bebek olacaktır.

Ses dalgaları ile miyom kırma yöntemini anlatır mısınız?
Bu alternatif bir tedavi yöntemi esasen miyomun ilaçla tedavisi yok. Şu anda ki tedavisi cerrahi ameliyatla tedavi edilmeli ve tabi çocuk sahibi olmayan bir hastada miyomun çıkartılması ve rahimin korunması esasını biliyoruz ama çocuk sahibi olmakla ilgili sorunu olmayan bir bayandan rahim alınabilir. Tabi burada bu cerrahi teknikler çok gelişti daha önce açık cerrahiyle yapılıyordu ameliyatlar ve şu anda kapalı ameliyat teknikleri gelişti. Teknoloji ile beraber bu daha fazla uygulanır hale geldi. Karnı açmadan sadece göbek çukurundan bir kamera ile girip miyomu gözleyerek ve yanlardan bir küçük delikler açarak miyomu çıkartmak mümkün hale geldi. Bu tabi ki hastaya pek çok avantaj sağlıyor açık cerrahi ile kıyaslandığı zaman hastanede çok kısa süre yatıyor, çok kısa sürede işine dönüyor, ameliyat sonrası ağrısı daha az oluyor ve günlük aktivitelerine çok hızlı başlıyor. Bu açıdan oldukça avantajlı. Aynı zamanda kozmetik açıdan da bir avantaj sağlıyor. Kesik göbek çukurunda kalıyor ve vücutta görünmüyor bile. Dolayısıyla minimal bir cerrahi yapılıyor. Bu ameliyat küçük deliklerden yapıldığı için bayanlar için biraz daha şirin hale geliyor. Ses dalga konusunu şöyle açıklayım. Biliyorsunuz 6 – 10 Nisan arasında bir dünya kongresi düzenledik bu kapalı ameliyat teknikleriyle ilgili olarak bu kongrede Türkiye’de ilk defa tanıtıldı. Bu cihaz bu esasen bir MR cihazı ve bu MR cihazıyla miyom tespit ediliyor ve yoğunlaştırılmış ses dalgalarıyla miyom içerisindeki hücreler ısıtılıyor.  56°C dereceye kadar ısı yükseltiliyor miyom hücreleri tahrip ediliyor ve daha sonra sistem kendi içerisinde bir geri dönüşüm alarak yeterli tahribat olduysa işlemi durduruyor. Bu işlem tabi ki bir anestezi olmadan hastaneye yatış gerektirmeden bir kesi olmadan yapılıyor. 2-3 saat bir tedavi süresi var ve hasta daha sonra evine gidiyor.

Hasta bundan tamamen kurtulmuş olarak eve dönebiliyor mu?
Dönebiliyor ama şöyle, şikâyetlerinde azalma meydana geliyor ama şöyle bir yanlış anlaşılma olmaması lazım bunla her şey çözümlenebilir değil. Sanki bu yöntemle tüm miyomlar tedavi edilebilir gibi anlaşılıyor. 2004 yılından beri dünyada uygulanan bir teknoloji Türkiye’de geçen düzenlediğimiz dünya kongresi sebebiyle tanıtıldı ve belki önümüzdeki yıllarda gelecek. Bu tedavinin uygulanması için miyomun büyüklüğü, kaç tane miyom olduğu, miyomun yeri gibi değerlendirmeler gerekiyor. Uygun olan hastaya bu tedaviyi uygulayabilir kısacası bundan belirli hasta grupları yararlanabilecek.

Buna doktorlarımız mı karar verecek?
Evet, kesinlikle hastaya göre tedavi türü olacak.

Kapalı ameliyat sonrası kadın günlük işlerine ne zaman döner?
Normalde 1 gün veya günübirlik de olabiliyor tedaviden sonra birkaç saat içinde çıkabiliyor. Genellikle 1 gün yatması yeterli oluyor ertesi gün ayağa kalkıyor ve 1 hafta içerisinde işlerine başlayabiliyor.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2022 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close