Kısırlık ile Başa Çıkmak

Kısırlık ile Başa Çıkmak
İnfertilite İle Başı Çıkabilmek Ve Destek
İnfertilite ile başa çıkmak zor olabilmektedir. Ne kadar süreceği ve sonucun ne olacağı bilinmez bir denklemdir. Çiftin üzerindeki duygusal yük önemlidir ancak bununla başa çıkma planları size yardım edebilir.
Duygusal Kargaşa için Planlama
  • Limitler Belirleyin : Duygusal ve finansal açıdan kaç tane ve ne çeşit prosedürlerden geçebileceğinizi belirleyin. İnfertilite tedavilerinin genellikle pahalı prosedürler olduğunu da unutmayın.
  • Diğer Seçenekleri Değerlendirin : Evlat edinme, yurdtışında yasal olan sperm veya yumurta donasyonu ile taşıyıcı annelik gibi alternatifleri düşünün. Bu sayede tedavi esnasında stresiniz azalır ve gebelik elde edilemezse ümitsizliğe kapılmazsınız.
  • Hisleriniz Hakkında Konuşun : Destek grupları veya danışmanlık servislerinden yardım alabilirsiniz.
Tedavi Sırasında Duygusal Stres ile Başa Çıkmak
  • Akupunktur : Çok eski bir tedavi yöntemi olan akupunktur IVF tedavisi esnasında oluşabilecek stresi azaltır ve iyimserliği arttırır. Hamilelik olasılığı üzerinde hiçbir etkisi yoktur ancak tedavinizi daha eğlenceli kılabilir.
  • Rahatlama Pratikleri : Rahatlama egzersizleri, stres yönetimi gibi metodları kullanan kavramsal davranışsal terapinin daha yüksek gebelik oranları ile ilişkisi vardır.
  • Kendinizi İfade Edin : Suçluluk veya kızgınlık gibi duygularınızı içinize atmayın, çevrenizdekilerde paylaşma yoluna gidin.
  • Sevdiklerinizle Beraber Olun : Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşmak size çok faydalı olabilir. Genellikle en iyi destek en sevdiklerinizden ve size en yakın olanlardan gelir.

Tedavinin Sonucunun Duygusal Etkileri ile Başa Çıkmak
İnfertilite tedavinizin sonucu ne olursa olsun, psikolojik sorunlarla yüzleşme ihtimaliniz vardır. Eğer bu sorunların duygusal yükü çok ağırsa, profesyonel yardım almakta fayda vardır :
  • Başarısızlık : Birbirini çok seven ve başarısızlık ihtimaline kendilerini hazırlamış çiftler için bile, başarısızlık sonucunun duygusal stresi yıkıcı olabilir. Ortak duygusal tepkiler arasında kızgınlık, suçluluk, şok, kendine güvensizlik, cinsel problemler ve evlilikle ilgili problemler vardır.
  • Başarı : Tedavinin sonucu başarılı olsa dahi, gebelik sürecinin başarısız geçebileceği korkusu ve stresi yaşanabilir. Eğer geçmişinizde depresyon veya endişe bozukluğu gibi problemleriniz olduysa, bebeğinizin doğumundan sonra bu gibi durumları tekrar yaşama riskiniz vardır.
  • Çoğul gebelikler : Çoğul gebelikle sonuçlanabilen tedavi sonucu, hamilelik sırasında ve sonrasında yeni tıbbi problemlere veya duygusal strese neden olabilir.

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close