Turkish Turkish

Kapalı Yöntem İle Rahim Ameliyatı

Kapalı Yöntem İle Rahim Ameliyatı

Kapalı rahim ameliyatını anlatır mısınız?
Laparoskopi yani kapalı yani kapalı ameliyat tekniğinde küçük deliklerden, göbek deliğinden bir kamera ile giriyoruz yanlardan yine küçük delikler açıyoruz ve bu deliklerden özel enstrümanlar ile ameliyat yapıyoruz. Biz buna laparoskopi diyoruz ve halk arasında da kapalı ameliyat tekniği diye biliniyor. Tabi bu ameliyatlar ile karın açılmadığı için ameliyat sonrası dönemde hasta kendini çok daha iyi hissediyor, çok erken toparlanıyor erken evine gidebiliyor. Hastanede yatış süresi kısa olması, ameliyat sonrası ağrının az olması, kanama ve enfeksiyon risklerinin az olması gibi pek çok avantajları var. Dolayısıyla hasta dostu bir tedavi yaklaşımı veya bir cerrahi teknik. Laparoskopi aynı zamanda yapışıklık riskini de azaltıyor ve dolayısıyla çocuk sahibi olmamış bayanlarda avantajlar sağlayabiliyor. Günümüzde bu yöntemle birçok kadın hastalıklarını tedavi etmek mümkün. Miyom ameliyatlarında rahimi koruyucu ameliyatlar yapabiliyoruz. Sadece miyomu çıkarıyoruz ve rahimi koruyabiliyoruz. Bu yapılabilir özellikle çocuk istekleri olan bayanlarda bunu yapıyoruz, genç bayanlarda bunu yapıyoruz veya çikolata kistinde özellikle buda kısırlığa sebep olan rahatsızlıktan bir tanesi, bunlarda laparoskopi yöntemi ile yine yumurtalıkları koruyarak bir cerrahi müdahale yapmak mümkün. Kisti çıkartabiliyoruz yumurtalığı koyuyoruz bu tamamen kapalı bir teknikle hastanın karnını açmadan yapabiliyoruz. Bunun dışında rahimin alınması gereken durumlar olabiliyor maalesef. Rahimin alınması büyük bir ameliyattır ama biz bunu yine kapalı teknik ile yapabiliyoruz ve karın açılmadan çok büyük rahimleri bile çıkartabiliyoruz.

Diğer ameliyat tekniklerinden biraz farklı olarak 42 yaşında rahimde miyom olan bayan hastayı eş zamanlı yurt dışındaki bir kongreye bağlantılı olarak naklen gerçekleştirdiniz bize bu ameliyatı anlatır mısınız?
Tabi, yaptığımız ameliyat kapalı ameliyat tekniğiyle yapılan ameliyat ama bugün artık ameliyat teknikleri o kadar çok gelişti ki birden fazla kapalı ameliyat tekniği mevcut. Çok delikli, üç dört delikli, ya da robotla ameliyat veya sadece tek delikten ameliyat yapılabiliyor. Sadece göbek çukurunu kullanarak oradan üç dört alet ile girerek biz ameliyat yapabiliyoruz buna biz tek delik cerrahisi diyoruz veya single port cerrahisi laparoskopik cerrahi diyoruz. Bunu biz geçenlerde Portekiz’e bir kongreye canlı yayında gösterme fırsatı bulduk bu konuda da dünyada da ilk kabul ediliyoruz çeşitli konferanslarda bu tekniği anlatıyoruz. Bu teknikte en büyük avantaj tabi ki göbek çukurunu kullandığımız için ameliyat sonrası iz kalma olasılığı azalıyor çünkü dikişler göbek çukuru içerisinde kalıyor ve dolayısıyla buna aslında yara izsiz ameliyat da diyebiliriz. Bu teknik giderek gelişiyor bu teknikle önce çok basit ameliyatları yaparken şu anda yani ilk çıktığında tüplerin bağlanması gibi basit ameliyatlar yapılıyordu ama şu anda tüm ameliyatları bazı onkolojik kanser vakalarında dahi tek delik ameliyatlar ile yapılabilir durumda.

Robotla ameliyatta rahat hareket edebiliyor musunuz?
Tabi, yani bazı teknik zorluklar var esasen bu teknikleri hem laparoskopi hem robotla yapabiliyoruz. Şu anda laparoskopi ilk çıktığında zordu belki ilk uyguladığımız sene 2008 2009 yıllarıydı. 2011 yılından itibaren robotik cerrahilere başladık ve dolayısıyla şu anda her iki teknikte de bunu yapabiliyoruz. Tabi ki bu zorlukları teknoloji geliştikçe aşabiliyoruz ve şu anda daha karmaşık operasyonları yapabiliyoruz. Ve gelecekte bana göre robotta yeni bir gelişme olacak birkaç yıla kadar artık her şeyi belki tek delikten yapacağız. Yani bizim minimalimizi dediğimiz en az yara yeriyle en az travma ile gelecekte çok daha popülerize olacak. Belki göbek çukurunu kullanarak tüm ameliyatları yapabilir hale geleceğiz.

Ameliyat sonrası nekahet döneminde avantaj sağlıyor mu?
Kesinlikle, çünkü büyük bir görüntü altında çalışıyoruz. Çok detaylı görüyoruz. Açık ameliyatta çıplak gözle birebir görüyorsunuz ama biz laparoskopi veya robotik cerrahi yaptığımızda on kat, on beş kat büyütmeye çalışıyoruz. Dolayısıyla çok detaylı görüyoruz çok ince damarları görüyoruz onları kesmeden kanatmadan yapabiliyoruz, sinirleri görüyoruz onları kesmeden yapabiliyoruz dolayısıyla ağrı daha az oluyor daha az bir zarar veriyoruz. Bunlar tabiki hastaya çok daha olumlu olarak dönüyor. Aslında baktığımızda bu tabi ki hasta dostu bir ameliyat çünkü hasta çok kısa sürede eve dönüyor, kısa sürede ayağa kalkıyor.

Hastaların tepkisi nedir? Robotik veya Laparoskopik cerrahi yöntemini tercih ediyor mu?
Toplumda bir bilinçlenme var ve hastalar bunu sormaya başladı. Bence hastaların, bu tekniklerin hepsi hakkında bilgi sahibi olması lazım. Evet, bir ameliyat yapılması gerektiğinde açık yapılabilir, laparoskopikte yapılabilir, çok delikte yapılabilir, tek delikte yapılabilir, robotla yapılabilir. Bugün pek çok alternatif var. Önemli olan hem hastanın özelliklerine göre hem cerrahi yeteneklere göre uygun tekniğin seçilmesi ve hastaya fayda sağlanmasıdır. Bu teknolojiler ile bence hastalar çok daha mutlular.

Kapalı cerrahini kullanım alanını ve robotik cerrahiyi tekrardan sıralarsak örneğin yumurtalık kistleri bunları da tedavi edebilir misiniz?
Tabi, aslında kadın hastalıklarının tümüne baktığınız zaman yumurtalık kistleri, miyomlar, rahimle ilgili problemler, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri bazen rahim sarkması ve ona bağlı olarak idrar kaçırma şikâyetleri gibi rahatsızlıkların cerrahi tedavisinde kapalı ameliyat ve robotik cerrahi uygulanabiliyor.

Peki, bu ameliyat sonrası hasta ne zaman taburcu oluyor?
Genellikle 24 saat içerisinde biz hastayı taburcu ediyoruz. Yani hasta ameliyatını oluyor 1 gece kalıyor ve ertesi gün evine çok rahatlıkla gönderebiliyoruz dolayısıyla çok kısa süre hastanede yatmış oluyor ve hastanede yatak işgal oranı da düşüyor. En büyük avantajlardan birisi bu. Bazen toplumda yanlış algılar da var kapalı ameliyat adından da korkuluyor deniyor ki “Kapalı ameliyat istemiyorum doktor bey ben açık olayım” neden diyorsun diyor ki “Açıkta daha iyi görürsün” tabi böyle bir yanlış algıda var. Aslında kapalı daha iyidir çünkü içeri kamera ile giriyoruz büyük görüntü altında çalışıyoruz ve her yeri çok daha rahat görüyoruz. Dolayısıyla adından dolayı açık ve kapalı arasında halkımız yanlış algıya sahip. Birde robotla ilgili yanlış bir algı var diyor ki “Lütfen ameliyatı siz yapın robot yapmasın” hâlbuki ameliyatı cerrah yapıyor. Robot orada kullanan bir enstrümandır bize işi kolaylaştıran daha rahat ameliyat yapmamızı sağlayan bir enstrüman.

Yeteri derece bilgi sahibi cerrahlar var mı?
Tabi, robotik cerrahi de olsa ameliyatı robot yapmıyor cerrahın becerisi iyi ameliyat yapmasını sağlıyor. Tabi biz jinekolojik endoskopi derneği olarak Türkiye’de Laparoskopi robotik cerrahinin yaygınlaşması için eğitim programlarımız var bu programlarda arzu eden hekimlerimize destek oluyoruz. Yeni robotik cerrahlar, yeni Laparoskopi cerrahlar yetiştirmeye çalışıyoruz ki mümkün olduğunca tüm Türkiye’de ki hastalarımız bundan faydalanabilsin çünkü sadece bir bölgede olursa belli bir hasta grubunun faydalanması doğru değil.

Batıda uygulama nasıl?
Aslında maliyetler ile gündeme geliyor sonuçta robotik cerrahi sayıları yükseliyor özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde çok hızlı yükseliyor tabi robotun asıl menşei orası. Avrupa’da da yükseliyor ama oranlar dünyaya baktığımız zaman Amerika’da tüm kapalı ameliyatların %50’ye yakını robotla yapılır hale geldi. Türkiye’de bu oranlar çok daha düşük. Tabi Avrupa’da da bir miktar düşük ama hedef tabi ki mümkün oldukça laparoskopi ve robotla bu ameliyatların yapılabilmesi açık ameliyatların azalması. En önemli hedef bu.

Bu ameliyatlardaki önemli avantajın şu olduğunu görüyoruz genç bir hasta ise doğurganlık kabiliyetinin özelliklerini en iyi şekilde koruyarak bu ameliyatı yapabiliyorsunuz. Sonuçta doğurganlığını korumak isteyen bir hastada bunu yapmak mümkün. Hastanın yumurtalıklarını korumak için, hastanın erken menopoza girmemesi için, doğurganlığı korumak için bu oldukça önemli.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2021 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close