Turkish Turkish

Endoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) nedir?

Endoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) nedir?

Endoskopik cerrahi (kapalı ameliyat) nedir?

Klasik ameliyattan yani açık ameliyattan farklı şeyler uygulamıyoruz ama laporaskopik cerrahi yani kapalı ameliyat dediğimiz şey göbek deliğinden bir kesi açılarak kamera yardımı ile oradan içeri girerek yapılıyor. Karın içerisini gözlemliyoruz ve içerideki problemleri görerek cerrahi uygulamayı gerçekleştiriyoruz.  Çok büyük bir kesik olmadığı için hasta daha çabuk ayağa kalkıyor, daha az ağrı çekiyor.  Özellikle çalışan kişiler kapalı ameliyatı daha çok tercih ediyor.  Ameliyattan sonra hızlı şekilde iyileşerek kısa sürede işinin başına dönebiliyor.

Endoskopik cerrahi ile tedavi edilebilen hastalıklar nelerdir?

Günümüzde kadın hastalıklarının çoğu kapalı ameliyat tekniği ile ameliyat edilebiliyor. Miyom, çikolata kistleri, rahim alınması, yumurtalık kanallarındaki tıkanıkların açılması, idrar kaçırma operasyonları, kadın hastalıklarına ait bazı kadın hastalıkları gibi pek çok hastalık kapalı ameliyat tekniği ile yapılabiliyor.

Miyom kapalı ameliyat tekniği ile ameliyat edilebilir mi?

Evet. Miyomlarda ameliyatın ne zaman yapılacağı önemlidir. Üreme çağındaki bayanların %40’ında miyom görüyoruz. Bunların hepsinin ameliyat olma zorunluluğu yok. Fakat ameliyat gerektiriyorsa laporaskopik cerrahi ile çok rahatlıkla miyom çıkartılabiliyor. Yaklaşık 1 santimlik keşiden 10 santimlik bir miyom çıkarmak mümkün. Bu ameliyat tekniği kullandığımız hastalarda genellikle ertesi gün evine yollayabiliyoruz.

Çikolata kisti hangi hastalıklara sebep oluyor?

Çikolata kistleri genellikle üreme çağındaki bayanlarda gördüğümüz bir problem. Çocuk sahibi olamama gibi bir duruma yol açabiliyor, içeride yapışıklık yapabiliyor,  yumurtalık kanallarını tıkayabiliyor, ağrı yapabiliyor. Eğer şikayetler ağrıya yönelik ise çocuk sahibi olmak 2. Planda ise tedaviyi ağrıya yönelik tedaviler uyguluyoruz. Öncelik olarak ilaç tedavilerini uyguluyoruz, başarılı olunamazsa cerrahi müdahale uyguluyoruz. Eğer çocuk sahibi olma isteği varsa cerrahi müdahale uygulayabiliyoruz. Aynı zamanda her çikolata kistinin çıkartılması da söz konusu değil bu tamamen kistin büyüklüğüne, hastanın yaşına, yumurtalıkların tam çalışıp çalışmadığına göre değişiyor.

Yumurtalık kanallarındaki kapalılıklar kapalı ameliyat ile açılabiliyor mu?

Yumurtalıklardaki tıkanıklıklar daha önce geçirilmiş iltihaplar olabilir, bazı ameliyatlardan sonra yapışıklıklara bağlı tıkanıklık olabilir ya da çikolata kistinde yumurtalık kanalları tıkanabiliyor. Bunlar da kapalı ameliyat yöntemi ile açılabilir.

Kapalı ameliyat ile rahim alınmasının açık ameliyat ile alınmasından farkı nedir?

Kapalı ameliyat yönteminde göbek deliğinden bir kesi açıyoruz ve kamera ile içerisine giriyoruz. Bunun dışında birkaç delik daha ( karın altında, kasık kısımlarında) açıyoruz. Bu bildiğimiz klasik laporaskopi ameliyatı. Son yıllardaki kapalı ameliyatlarda ise sadece göbek çukurundan bir delik açarak çıkarıyoruz. Dolayısıyla bu son derece gelişmiş bir teknik ve daha da gelişmeye açık. Aynı zamanda bayanlar vücudunda kalacak izleri sorun ediyorlar ise bu ameliyatı tercih edebilir.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2021 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close