Bu test yumurtalık kanserinin takibi açısından oldukça önemli! İşte CA-125 hakkında bilmeniz gerekenler

Bu test yumurtalık kanserinin takibi açısından oldukça önemli! İşte CA-125 hakkında bilmeniz gerekenler

CA-125 yumurtalık kanseri ile ilgili bilgi veren, kanserin nasıl ilerlediğini gösteren kanser antijenidir. CA-125 testi kandaki kanser antijeni miktarın ölçer ve yumurtalık kanserinin takibi açısından oldukça önemli.


Bu test yumurtalık kanserinin takibi açısından oldukça önemli! İşte CA-125 hakkında bilmeniz gerekenler
Peki bu testin amacı nedir, neden yapılmalı? Ve tedavi yöntemleri hakkında tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, bizler için açıkladı.

CA-125 TESTİNİN AMACI NEDİR?

CA-125 testi hem yumurtalık kanserinin tedavi sürecinde hem de tedavi sonrasında düzenli olarak yapılmalı. Bu test sayesinde kanserin ilerleyişi gözlemlenebilir. Test kanserin teşhisinde doğrudan kullanılmaz. Kişi kanser olmasa da vücudundaki CA-125 seviyesi farklı nedenlerden dolayı artabilir.

Normal olarak kabul edilen CA-125 seviyesi 0 ila 35 aralığındadır. Bu değer 35 ila 50 aralığında çıkarsa hastanın kontrol altında tutulmasında yarar olduğu gözlemlenmiş olur. Eğer test sonucunda değer 50’nin üzerinde çıkarsa yumurtalık kanserinden şüphe edilir ve teşhis için gerekli olan tetkikler yapılır.

Yumurtalık kanserlerinin yaklaşık olarak %80’inde CA-125 seviyesinde yükselme görülür. Ayrıca iyi huylu yumurtalık kanseri olan kadınların %25’inde de CA-125 seviyesinin yükseldiği biliniyor.

 

CA-125 NEDEN YÜKSELİR?

CA-125 seviyenin normalden yüksek olması iyi huylu tümör olabileceği anlamına gelebilir. Bunun yanı sıra yumurtalık, fallop, endometriyal ya da peritoneal kanseri olasılığı da CA-125 yüksekliği ile ortaya çıkmış olur. Eğer kişide bu kanserlerden birisinin teşhisi varsa düşen CA-125 seviyesi kişinin tedaviye yanıt verdiğinin bir göstergesi.

Bunun yanı sıra seviyenin yükselmesi kanserin nüksettiğini ya da ilerlediğini işaret eder. Genellikle yumurtalık, fallop, endometriyal ya da peritoneal kanserin ön tanısında önemli olan CA-125, ayrıca meme kanseri, kolon kanseri, çikolata kisti, pelvik enfeksiyonları, pankreas kanseri, lupus hastalığı, böbrek yetmezliği, uterin fibroidleri gibi durumlarda da yükselir.

 

CA-125 YÜKSEKLİĞİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yapılan testler sonucunda CA-125 seviyesi 35’in üzerinde çıktıysa öncelikle testin neden yapıldığına göre sürece karar verilmesi önemli.

Test rutin kontroller esnasında yapıldıysa CA-125 yüksekliğine neden olabilecek durumların tek tek araştırılması gerekir. Bu test sonucunda hemen kanser yargısına varmak doğru olmasa da mutlaka tetkiklerin yapılması lazım.

Test sonucunun değerlendirilmesinden sonra yükselişin nedenine göre tedavi planlanmalı. Eğer yükselişin nedeni kanser ise kanser tedavisinin nasıl ilerlediğini ölçmek için de bu test yapılabilir.

Prof. Dr. Fatih Şendağ
Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı

 

kaynak: https://www.mynet.com/bu-test-yumurtalik-kanserinin-takibi-acisindan-oldukca-onemli-iste-ca-125-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-1232982-mykadin

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2021 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close