Robotik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Robotik Cerrahi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Robotik cerrahiye tıp dünyasında devrim diyebilir miyiz?
Herhalde böyle söylemek gerekir çünkü her yeni teknoloji yaşam kalitesine değer katıyor bizde Ege üniversitesi olarak yenilikçi bakış açımızla ve akademik sorumluluğumuzla yeni konforu, sağlık hizmetine sunmak istediğimiz için bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Robotik cerrahi yokken ne yaşıyordunuz?
Aslında robotik cerrahi kapalı ameliyat tekniklerinden çok farklı değil yani laparoskopi dediğimiz tekniği biz yıllardır Ege üniversitesinde gayet başarılı bir şekilde uyguluyoruz. En iyi düzey cerrahilere kadar yapıyorduk. Biliyorsunuz kapalı ameliyat tekniği göbek çukurundan bir kamera ile batın çukurunun gözlenmesi ve yanlardan küçük delikler açılarak özel enstrümanlarla ameliyatın yapılmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir kesi olmadan aşağı yukarı her türlü kadın hastalıklarını bugünkü teknoloji ile yapılması mümkün. Tabi robotta bize yine laparoskopi de yardımcı oluyor yani artık robot yardımlı laparoskopi yapmaya başlıyoruz. Neyi sağlıyor? Artık daha çok daha ince ve çok daha büyük görüntülerde çalışıyorsunuz, çok detay hareketleri yapabiliyorsunuz ve dolayısıyla ulaşamadığımız normal laparoskopide ulaşamadığınız alanlara ulaşabilmek için kullandığınız enstrümanlar el bilek hareketlerini ve daha fazlasını yapabilecek özellikte. Robot aynı zamanda riskleri azaltıyor çünkü eskiden görmediğimiz bazı şeyleri görüyoruz. Sinirler laparoskopik cerrahide görünmüyor olabilir ama robotta çok daha ince sinirleri, çok daha ince damarları görebiliyoruz ve belki bunları korumanız gerekiyor. Daha önceki cerrahilerde bunlar görülemediği için korunamıyordu.

Ameliyatın süresini kısaltıyor mu?
Süre olarak esasen benzer sürelere sahip laparoskopi ile çünkü robotun hastaya bir bağlanma süreci var ve bu süreç biraz zaman alabiliyor ama zaman lehimi arttıkça çok kısalıyor aşağı yukarı benzer sürelere iniyor normal laparoskopik cerrahiyle.

Hasta sayısında bir artış oldu mu hocam?
Bu ameliyatla ameliyat sonrası hastanede kalma süresi olarak da değerlendirilmeli. İşlem sırasındaki sürede belki büyük bir farklılık yok ama işlemden sonraki hastanede kalma süresi açısından büyük fark var. Bugün sağlık hizmetinde en çok üstünde durduğumuz hasta konforu ve hastaların iyileşme sürecini hızlandırarak yaşama onların tekrar iade edilmesi, verimliliğine ve günlük yaşantısına ve kaliteli olmasına geri dönmesi. Bu anlamda bakıldığında robotun işlem sonrası süresinde belirli bir kısalma var. Bu tabi hasta sayımızın da bu anlamda artmasına yol açtı.

Bir kere hasta ertesi gün ayağa kalkıyor ve eve gidebilme şansına sahip, 1 hafta içerisinde işe başlayabilme hissine sahip ve ameliyat sonrası ağrı gerçekten çok az ameliyat sonrası hasta kendini daha iyi hissediyor, çok daha erken işe gidebiliyor bunlar çok önemli avantajlar. Esasen batılı toplumlarda iş gücü kaybı bunlar çok iyi hesaplanıyor.

Ameliyatı robot mu yapıyor yoksa cerrahlar mı yapıyor?
Aslında değişen bir şey yok bizler ameliyatı yapıyoruz. Sadece robotu kullanarak yapıyoruz. Dolayısıyla siz iyi bir cerrahsanız deneyimli cerrahlarsanız sonuçta yine robotla iyi ameliyatlar yapacaksınız.

Kısaca o robot sizin eliniz mi oluyor?
Kesinlikle sonuçta sadece uzaktan kumandalı bir sistem düşünün. Daha önce biz ne yapıyoruz hastaya bazı enstrümanları tutarak hastanın başında ameliyat yapıyorduk tabi ki kullandığımız enstrümanlar böyle Da Vinci gibi enstrümanlar değildi. Şimdi tabi ki açık ameliyata baktığınızda parmaklarınızı kullanabiliyorsunuz laparoskopinin bir sıkıntısı parmak hareketlerini, bilek hareketlerini yapamıyorsunuz ama şimdi Da Vinci bunu getirdi yani açık cerrahideki kadar rahat belki daha iyi bile. Çünkü 540 derece kadar bir hareket kabiliyeti var bu cihazların. Cerrah açısından baktığınızda bir konsola oturuyorsunuz ve hastaya dokunmadan o konsolda joystickler ile ameliyat yapıyorsunuz ve ameliyatın içerisindesiniz 3 boyutlu görüyorsunuz. Gerçekten müthiş bir teknoloji.

Branşınızda en çok zorlayan ameliyatınız nedir?
Obez hastalarda, kilolu hastalarda sıkıntılarımız oluyordu. Bu hastalarda, hastanın yanında durmak laparoskopi yapmak zor oluyordu çünkü geniş bir alan kaplanıyor ve siz hastaya yaklaşamıyorsunuz. Robot teknolojisi belki de kolaylık sağlayacak bizlere. Biliyorsunuz obez hastalar çok önemli çünkü siz açık cerrahi yaptığınız zaman bu hastalarda çok geniş bir yara yeri ve çok geniş bir yağ katmanını kesiyorsunuz ve iyileşmesi gerçekten uzun süre alıyor. Ama böyle bir hasta düşünün bu hastayı kapalı ameliyatla yaptığınızda, robotla yaptığınızda bir yara yeri yok sadece küçük delikler olacak ve hasta ertesi gün evine gidecek.

Diyabet hastalarının ameliyatlarının riskleri Da Vinci sayesinde azalıyor mu?
Kesinlikle çünkü yara yeri olmadığı için çok hızlı iyileşiyor. Onun dışında kanser cerrahisinde de robot çok önemli kadın hastalıklarıyla ilgili kanserlerde, mesela yumurtalık kanserleri, rahim kanseri gibi durumlarda çok iyi bir cerrahi gerçekleştirebiliyorsunuz. Çünkü robotla dokuları çok daha iyi görüyorsunuz. Buda tabiki robotik cerrahini avantajlarından biri olacak.

Da Vinci projesine ne zaman başladınız?
Bizim yaklaşık 2,5 yıllık bir öykümüz var. Bu bir stratejik plan. Ege Üniversitesi teknolojik olarak hastanesinde neleri yenileştirilmelidir projesinin içerisinde. Bunu yaparken bütün tıp fakültesi cerrahi ünitelerinden komisyonlar kurarak çalıştık. Çünkü herhangi bir alanda bir tek cihaz alarak bir sisteme hitap etmek bir işlevdir bir hedeftir. Ama bizim istediğimiz bir den çok sistemi birlikte çalıştırmaktı bu nedenle tüm cerrahi branşlarımızla bir toplantı yaptık dünyada en çok başarılı olan alanlar başta olmak üzere kendimize bir gündem belirledik. O gündem doğrultusunda da satın alma işlemlerimizi gerçekleştirdik. Şu anda kadın doğum, üroloji, genel cerrahi olmak üzere üç branş üzerinden hizmet vermeye başlamış olduk. Tabi ki bu işlemin ilk basamağı, ikinci basamağı diğer cerrahi ünitelerin buna dâhil edilmesi. Üçüncü basamağı Ege Üniversitesinin bir akademi olarak bu deneyimini öğretmeye başlaması. Bizim şuandaki hazırlıklarımız üç ünite çalışırken üç cerrahi branş hizmeti üretirken aynı zamanda deneyimli hocalarımızın bunları öğretmeye başlaması bu akademik olarak en önemli görevimiz en önemli hedefimiz.

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close