Robotik Miyomektomi Nedir?

Robotik Miyomektomi Nedir?

Rahim içersinde bulunan ve “fibroid” olarak isimlendirilen oluşumların cerrahi olarak çıkarılması işlemine “Miyomektomi” denir. Robotik metot ile yapılan Miyomektomi ameliyatları, açık cerrahi ile laparoskopik cerrahinin en iyi taraflarını bir araya getirir. Robotik teknoloji sayesinde, laparoskopik cerrahi ile kapalı ameliyat teknikleri ile gerçekleştirilemeyen boyutları büyük miyomların, bulunduğu yere bakılmadan ve kanama olmadan çıkarılması mümkün olur. Bu sayede gereksiz yere açık cerrahi yapılması engellenir.  Robotik cerrahi, kullanılan robot uçlarının hareket kabiliyeti ve dikiş atma özelliği sayesinde miyomların çıkarılması sonrasında, rahim duvarında meydana gelen boşluğun açık cerrahide olduğu gibi çok ince ve düzgün bir şekilde tamir edilmesini sağlar. Böylece gelecekteki olası gebeliklerde, rahmin yırtılması önlemiş olur.

Her miyomu olan hastanın ameliyat edilmesi gerekmemektedir. Eğer Miyomektomi kararı verilmişse, “Robotik Miyomektomi" hastaya birden fayda sunar. Ancak yönteme, miyomların boyut ve yerine göre karar verilir. Her hasta, Robotik Miyomektomi için uygun olmayabilir.

Robotik Miyomektemi’nin Avantajları Nelerdir?
-İlerleyen zamanlarda oluşacak gebelikler için güvenilirdir.

-Kesi yerleri küçük olacağı için daha az ağrı hissedilir.

-Daha az kan kaybı yaşanır.

-Yara izi küçük olur neredeyse fark edilmez.

-Tedavi olunan yerde daha az kalınır, genellikle ertesi gün hasta taburcu olur.

-Kesik yeri küçük olduğu daha hızlı iyileşir ve daha az ağrı yapar. Hastalar 1 hafta içinde normal işlerine dönebilirler.

Robotik Miyomektemi Nasıl Uygulanır?
Robotik Miyomektemi cerrahisinde öncelikle karına kesiler açılır ve açılan kesilerin içine kamera için 10 mm, iki adet enstrüman için 8 mm'lik ve bir adet de 10 mm'lik asistan portu yerleştirilir. Robot ve enstrümanlar yerleştirildikten sonra öncelikle kanamayı azaltacak enjeksiyon yapılır ve rahim duvarına, miyom üzerine denk gelecek şekilde kesi yapılır. Daha sonra miyomlar çıkarılır. Miyomlar, rahim duvarından ayrıldıktan sonra, 2 veya 3 kat halinde duvar tamir edilir. Daha sonra rahim duvarından ayrılan miyomlar, açılan küçük deliklerden parçalanarak çıkarılır.

Kelime Ara

İletişim Kanallarımız

Şair Eşref Bulvarı 1408 Sok.
Meriç Ap. No.7 K.2 D.5 Alsancak / İzmir
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0536) 828 24 90
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2020 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close