Turkish Turkish

Mikroenjeksiyon Yöntemi Kimlere Uygulanır?

Mikroenjeksiyon Yöntemi Kimlere Uygulanır?
MİKROENJEKSİYON NEDİR? HANGİ DURUMLARDA UYGULANABİLİR?

Klasik tüp bebek tedavilerinden farklı olarak erkeğin seçilmiş tek bir sperminin mikromanipulatör aracılığıyla yumurta içerisine bırakıldığı yönteme “Mikroenjeksiyon” adı verilmektedir. 1992 yılında bu işlemle birlikte ilk gebelik elde edilmiş ve ardından yöntem giderek bugünkü popülaritesine ulaşmıştır.

Mikroenjeksiyon yönteminden önce uygulanan tüp bebek tedavilerinde “döllenme” işlemi için spermler yumurtalarla bir araya getirilerek gebelik elde edilmesi amaçlanırken, bu yöntemin getirdiği yenilik adeta devrim olarak nitelendirilmiştir.

Mikroenjeksiyon yönteminde döllenme işlemi için ilk olarak yumurtanın etrafında bulunan kumulus hücreleri temizlenir. Ardından yumurta özel bir pipet aracılığı ile sabitlenir ve ince bir iğneyle sperm buraya bırakılır. Bu işlem, yumurta toplama işlemi bittikten sonra iki ya da dört saat içerisinde yapılabilmektedir.

Tedavi uygulamalarında döllenme amaçlı kullanılan ve bu neticenin elde edilebildiği yumurta oranı %70 olarak gerçekleşmektedir. Bu sonuca bakılarak 10 yumurta bulunan bir hastada 5 embriyo elde edilebildiği söylenebilir.

Bazı durumlarda, yapılan değerlendirmeler sonucunda morfolojik olarak oldukça kötü durumda olan spermlerle karşılaşılabilmektedir. Bu türden sorunlar için IMSI (İntrasitoplazmik Morfoloji ile Seçilmiş Sperm İnjeksiyonu) uygulanarak farklı bir yol izlenmektedir.

2005 tarihli bir araştırmada normal gebeliklerden daha fazla karşılaşılan “Ürogenital Anomali” durumu, 2010 yılı itibariyle azalmış ve eşit seviyede gerçekleşir olmuştur.

İletişim Kanallarımız

Kültür Mah. Dr. Mustafa Enver Bey Cad. No:18 Doğan Apt Kat:1 Daire:1   35220 Alsancak-Konak/İZMİR
İzmir: (0232) 464 20 55 ve (0530) 877 10 57
Whatsapp: (0530) 877-10-57
dr@fatihsendag.com

İletişim Formu

Copyright © 2022 Prof. Dr. Fatih Şendağ www.fatihsendag.com.

Lütfen telefon numaranızı girin
sizi arayıp bilgi verelim.

We are calling your phone

0:00

Thanks,
We will call you back soon.

Doktora Danış Formu

Beni geri arayınız
Sizi aramamızı ister misiniz?

Whatsapp
Whatsapp iletişimi

Bana Ulaşın

Bana Ulaşın

Close