Robotic Surgery

Robot-assisted laproscopic surgery, which has been used in the world since 1997, provides the same image as the human eye with its 3D cameras and closed surgery in human hand functions with the ability of the robot arms to rotate like the wrist. With Da Vinci Robotic Surgery, many challenging operations are successfully carried out with the closed method.

In Which Diseases Is Robotic Surgery Used in Gynecology?


Robotic surgery can be used in all surgeries that can be performed with laparoscopic surgery and may even require open surgery due to its difficulty. However, most often; It is used in Endometriosis Surgery, Myomectomy, Hysterectomy, Cyst and Gynecological cancer cases.

The three-dimensional imaging system is inserted into the opera- tion area through small incisions made on the skin. Since the imaging device is under the control of the robot, there is no flickering and the image clarity does not deteriorate, and we can get as close as we want with a magnifying glass. A three-dimensional imaging system is inserted into the area. The robotic arms enter through very small incisions and with their mobility, maximum sensitivity is shown to the surrounding tissue during the operation.

If the robot is doing all of these, we seem to hear you say where is the doctor. Since the robot does not have any information about decision-making and which operation to perform in which area, the surgery is performed with the hands, knowledge and experience of the doctor in robotic surgery, as in all surgeries. The robot is a surgical method recommended only to reduce the risks with the developing technology and to facilitate the patient's return to daily life quickly.

Robotic surgery is the gold standard in surgery for removing and cleaning tissues such as fibroids and endometriosis cancer located in sensitive areas, especially in risky surgeries. The first doctor to initiate Single port (Scarless Surgery) in Robotic Surgery, Prof. Dr. Fatih Şendağ is an expert in Endometriosis (Chocolate Cyst), Hysteroscopy (removal of the uterus), myomectomy (removal of fibroids), surgical interventions of the fallopian tubes, robotic surgeries in urinary incontinence, vaginal prolapse, uterine prolapse and cancer surgery.

Since it is operated with incisions smaller than 1 cm on the abdominal wall, the patient has less pain after surgery compared to open surgery and provides much faster recovery. The length of stay in the hospital is reduced and it provides a quick return to daily life. Since it is made with small incisions, the risk of damaging the surrounding tissue is almost completely eliminated, but this risk still exists in open surgery. Due to less blood loss, robotic surgery minimizes the risk in elderly or risky patients.

The movements of the camera and surgical arms are limited in laparoscopic surgery. However, in robotic surgery, the camera and surgical arms are much more flexible and comprehensive. In laparoscopic surgery, camera clarity is less, whereas in robotic surgery, a three-dimensional and clearer image can be obtained. While the hand vibrations of the doctor are reflected on the laparoscope devices in laparoscopic surgery, there is no such possibility in robotic surgery and the risk of damaging the surrounding tissue is negligible in robotic surgery. In long operations such as cancer surgery, the possibility of making mistakes and being distracted by the doctor in robotic surgery is eliminated because he sits down. The patient recovers faster and experiences much less pain due to all factors.

Yulıya Pryshyvalka

Thanks a lot to Dr. Fatih,
For professionally performed laparoscopy remov fibroids. everything was very easy,recovery and my emotional well-Being was excellent.Very friendly clinic staff. I will definetely come back to you again, thank you very much.

M.Y

Korkumu ve heyecanımı  en sorunsuz şekilde atlatmama vesile olduğunuz için teşekkür ederim. Özellikle evlat sahibi olduktan sonra evladımı düşünerek hiçbir ameliyata yanaşmak istemiyordum. Ama çok şükür kurtulduk ve sağlıklıyım. Fatih Bey’e, emin ellerine ve tüm ekibine teşekkür ederim.

Gülden Korkut

Merhaba, ben Gülden KORKUT. 1 Hafta önce ne kadar korktuğumu çok iyi biliyorum. Sevgili doktorum Fatih Bey’e çok güvenmemin boş olmadığını ameliyattan sonra daha iyi anladım. Ameliyattan çıktığımda her şey yolundaydı, hatta 3-4 saat sonra çok rahat ayağa kalktım. Ağrılarım yok denecek kadar azdı. Ablamın tavsiyesiyle doktoruma gelmiştim. Bundan sonra ben de yakınlarıma kesinlikle tavsiye edeceğim. Kontrollerim de aksatmadan güvenle Fatih Bey de yaptıracağım. Her şey için doktoruma çok teşekkür ederim.

 

 

Z.A

Sevgili Fatih Hocam’ı kelimelerle anlatmak mümkün değil.Kendisine olan sevgi ve saygım onu tanıdıkça daha da arttı.Kendisiyle karşılaştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum.Hem bir hekim olarak hem de bir abi olarak  bu süreçte hem bana hem de aileme çok destek oldu.Tüm doktorların imkansız dediği başarılı bir şekilde sonuçlandırdı “Ameliyatımı” adeta tereyağından kıl çeker misali gerçekleştirdi. Çok değerli Fatih Hocam’a bu zorlu süreçte yanımızda olan hemşiresi Selda hanıma ve tüm ekibe  minnettarım.Eğer aklınızda bir acaba sorusu varsa  ve çıkmaza düştüyseniz kesinlikle Fatih Hocam der susarım, saygılarımı sunarım. Çok teşekkür ederim Fatih Hocam iyi ki varsınız. Sizi seviyorum.Ameliyat öncesi konuştuğumuz gibi nasip olursa aklımdaki nikah şahidim sizsiniz…

 

 

Adile Büyüksaraç

Sn. Prof. Dr. Fatih Şendağ ve ekibine teşekkürlerimle…
Yaklaşık olarak bir ay önce,9 cm boyutunda, rahmimin içinde konumlanmış miyom olduğunu öğrendim.Bu sürece kadar kendini belli etmemişti.örendiğimde çok panikledim.Tavsiyeler üzerine birkaç doktora gittim fakat miyomun konumu sebebiyle  ameliyatımın riskli olacağını ve rahmimin zarar görebileceğini söylediler.Evliyim,henüz çocuğumuz yok.Rahmimin zarar görmemesi son derece önemliydi.Doktor tavsiyesi üzerine Prof. Dr. Fatih Şendağ için randevu aldım ve Sn. Fatih Bey’in yaptığı ameliyatlarını araştırdıkça paniğimin geçtiğini hissederek, bu panik duygusunun yerini güven duygusu kaplamaya başladı. Sn. Fatih by muayene sırasında rahimime zarar vermeden, bu miyomu çıkaracağını söylediğinde ise artık emin ellerde olduğumu biliyordum.Muayene anından, ameliyat anıma kadar hiçbir korku hissetmeden,rahat bir şekilde bu süreci atlattım.Başarılı bir şekilde 9 cmlik  içimden çıkarıldı. Sn. Prof. Dr. Fatih Şendağ ve ekibine çok teşekkür ederim. Ülkemiz böyle bir doktorumuz olduğu için ne mutlu bize…

 

 

B.L.E

Fatih Şendağ hocayı bir arkadaşımın uzun araştırmaları sonucu ulaştığı isim olarak tanıdım. Teşhisten hemen sonra ameliyat süreci başladı. Öncesinde sorunum ile ilgili detaylı ve açıklayıcı bir şekilde bilgilendirildim.Tüm süreci oldukça titiz bir şekilde yönetip,işlemler konusunda yardımından dolayı Selda hanım’a da büyük bir teşekkür borçluyum.
Fatih Hoca ile ameliyat sonrası kontrolde tüm detayları izledik ve bilgilendirildim.
Tüm ekibe titiz çalışmaları nedeni ile çok teşekkür ederim.

Dönnur Önal

Yıllardır devam eden rahatsızlığıma ve uygulanmış olan sayısız tedavinin sonucunda hiçbir şekilde çare bulunamadı. Bir yakınımızın tavsiyesiyle gelmiş olduğum Fatih Hocada ilk muayenesinin ardından yapmış olduğu operasyon ile rahatsızlığım ortadan kalktı diyebilirim. Operasyon sonrasında da günlük hayatıma çok kısa zamanda ve sorunsuz bir şekilde devam ettim. Kendisine sunmuş olduğu ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum. İyi ki tanımışım.

 

 

Huriye Uslu 

Meme seg tedavisi sonrası kullanılan ilacın yan etkisi sonucunda rahimde kalınlaşma meydana gelmesi neticesinde bize güven veren kendimi emin ellerde hissettiğim doktorumuza koştuk hemen. En kısa sürede planlanan ameliyatımı oldum. Aynı gün ayağa kalkıp yürüdüm. Ameliyat tahmin ettiğimden çok daha ağrı ve acısız geçti. Sonrasında günlük yaşantıma devam ettim. İyi ki varsınız. İyi ki sizi tanımışız. Sizi çok seviyoruz. Her şey için teşekkür ediyoruz saygı değer doktorumuz Prof. Dr. Fatih ŞENDAĞ...

Huriye Uslu 

İkinci kez rahim içi miyom teşhisi konulduğunda 27 yaşındaydım. Bir yandan bir an evvel sağlığıma kavuşma, öte yandan çocuğumuz olmama endişesiyle onca bilinmezlik içinde 11 yıl önce tanıdık çok değerli doktorumuz Prof. Dr. Fatih Şendağ. İyi ki de tanışmışız. Bize güven veren, doğru yerde, emin ellerde olduğumuzu hissettirdiniz. Karanlıklar içinde ışık oldunuz bize. Hiç vakit kaybetmeden planlanan 2. Miyomektomi ameliyatı sonrası herhangi bir tedavi görmeden hamile kaldım. Şimdi 11 yaşında bir kızımız var. Bize anne-baba olma duygusu yaşatan saygı değer doktorumuza sonsuz teşekkürlerimizi bir borç biliriz. İyi ki varsınız.
Ayağınıza taş değmesin. Her şey için çok teşekkür ediyoruz.

Zehra Akbulut 

Fatih bey ile tanışmamız ilk endometriozis ameliyatım sonrası şikayetlerimin tekrarlaması ile başladı. Kendisinin ilminden emin olmakla beraber, ilerlemiş hastalığım dolayısıyla 1 yıl içinde 2. Ameliyatımı olacak olmak sebebi ile çok tedirgindim. Kendisinin teşhisi ve yönlendirmesi ile 1 hafta içinde planlayıp ameliyatımı yaptı. Eğer bu 2. Ameliyatım olmasaydı bu kadar emin yazamazdım fakat böyle konforlu bir iyileşme sürecini asla beklemiyordum. Daha spesifik örneklerle açıklamak isterim. Laparoskopi delikleri bile daha küçük. Ameliyat sonrası 2. Gün ağrı kesici almayı bıraktım. 4. Gün karayolu ile tatile çıktım. Hareketlerimde bir kısıtlama bile olmadı. Ameliyatla ilgili en büyük 2 korkum diren kullanımı ve gaz sancısıydı. Kendisi diren kullanmıyor. Omuza vuran gaz sancısı da çekmedim. Bu süreci tatilimden yalnız 4 gün kaybederek atlatmış olmanın şaşkınlığı ve sevinci ile hastalıktan kurtulmuş olmanın şükrü ve Fatih bey ile süreci yönetmiş olmanın güzelliği ile tamamladım. Kendisi gibi ehil insanların artmasını temenni ederim. 

Sezil Alp Mete

Rutin bir kontrol için gittiğim doktor randevumdan sonra rahim duvarıma yapışık yaklaşık 14 cm çapında myomum olduğunu öğrendim ve araştırmalarım sonucu tanıştığım çok sevgili Selda Hanım ve Prof. Dr. Fatih Şendağ Hocam sayesinde harika bir ameliyatla bütün myomlarından ve ağrılarımdan kurtuldum. Her şey için çok teşekkür ederim. İyiki varsınız.

 

 

Kübra Tosun 

İlgisi,emeği ve çabasıyla harika bir doktor. Kendisine her şey için minnettarım, tüm övgüleri fazlasıyla hak ediyor. Meslekteki emeklerinizdaim olsun Fatih hocam. Her şey için teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

Özge Bilgili Tekin

Ameliyat öncesi oldukça heyecanlıydık tüm aile olarak. Selda Hanım’ın ameliyat öncesi telkinleri, doktorumuz Fatih Bey’in kendinden oldukça emin hali bizi rahatlattı. Annem daha önce farklı bir alanda travmatik bir ameliyat yaşadığı için ayrı bir endişeliydik. Çok şükür operasyon güzelce geçti. Ameliyat sonrası annem oldukça rahat etti. Kapalı cerrahi olması çok büyük avantajdı. Gözümüzde yıllarca büyüyen bu sorun son bulmuş oldu. Annemin rahatlaması ile gece uykuları bile düzene girdi. Böyle kıymetli hocaların ülkemizde olması çok büyük şans. 

Nuriye Güldane Aksu

Uzun süredir çektiğim kasık ağrılarım vardı ve bir seneyi geçti. Doktorlara gitsem de kist olmadığını ve farklı rahatsızlıklarım olduğu söylendi ayın en az 20 günü şiddetli kasık ağrısı ve vücuduma dağılan ağrılarım vardı. Ta ki bir şeyleri fark eden doktorumuza kadar. Yönlendirmeleriyle Fatih Hocamı bulduk. Sekreteri Selda Hanımla görüştük ve en kısa sürede verilen muayene ve en kısa sürede verilen ameliyat randevumla hayatım değişti. Fatih Hocam ve tüm personelinin ilgi alakalarından çok memnun kaldım. Ameliyat sonrası çekilen acı normalde çektiklerimden o kadar azdı ki, 6 saat sonra kendim kalkmaya, yürümeye başladım ve 1 hafta sonra yani bugün çoğu acımdan kurtulmuştum. Saatlerce yürüyen gezen biriyim. Daha da acısız iyi günlerimin olacağına inanıyorum.
Teşekkür ederim Sayın Fatih Hocam ve Ekibi...

Nihal Bozkurt

Sevgili Hocam,
Öncelikle teşekkür ederek başlamak istiyorum. 2.5 yıllık evlilik sürecimde myomlarımdan dolayı rahim alınması söylenmiş olup bir vesile ile sizler ile yolum kesişti. Rahmimi koruyarak beni miyomlarımdan kurtardınız.12.doktorumsunuz. Bana ve diğer hastalarınıza daimi şifa kaynağı olmanız duası ile sıra bebek sahibi olmakta inşallah hayırlısıyla.

Meryem Dindar

Endometriozis tanısı konulduktan sonra Prof. Dr. Fatih Şendağ'ı kendi doktorumun tavsiyesiyle buldum. Kendisini araştırdığımda, başarılı ameliyatlarını ve akademik kariyerini gördüm. Başka bir doktor alternatifi araştırmaya bile gerek görmeden gözlerim kapalı ameliyat oldum. Çok memnun kalarak tedavimi oldum. Kendisini bulduğum için çok şanslı hissediyorum kendimi.

 

Şükran Erkasap

Öncelikle Fatih Hoca'ya çok teşekkür ederim. Miyomlarım zor bir yerde olmasına rağmen titizce, sabırla uğraşarak rahime ve yumurtalıklara zarar vermeden operasyonu başarıyla bitirdi. Zaten kendisinin başarılı operasyonlarını hep takip ederdim ve sonsuz güvenerek geldim. Kendimi çok hafiflemiş ve mutlu hissediyorum. Ameliyat sonrasını da çok rahat geçerdim hemen ayağa kalkıp yürümeye başladım ve normal hayatıma çok kısa sürede döndüm. Fatih Hocam'a ne kadar teşekkür etsem azdır. Beni kolayca tekrar sağlığıma kavuşturdu. Ayrıca sekreteri Selda Hanıma da güler yüzü ve yardımları için çok teşekkür ederim.

Münire Abalı

Tek cümle yeter aslında... İkinci bir yaşama şansı veren Sayın Fatih Şendağ’a çok teşekkür ederim. Aydın'da miyomu değil beni kurtaramayacaklarını söyleyenlere inat Fatih Hoca yaşam şansı verdi. İkinci bir doğum günü verdi bana. Kanaviçe gibi ince ustalıkla beni iyileştiren ellerinize Allah zarar vermesin.

Merve Barbar

Ben Merve Barbar. Çok uzun, yorucu bir yolun sonunda yolum Fatih Hocam ile kesişti. Büyük bir korkuyla girdiğim ameliyatımın henüz ilk haftasında mükemmel hızla iyileştiğimi, şifanın bedenime tümüyle yayıldığını hissediyorum. Bu sözcüklerle pek ifade edilmese de kocaman bir ''İyi ki'' var içimde. Derin endometriosiz kadınları kuşkusuz güvenebilir Fatih hocama...
Sayısız tecrübesi ile her asamada bana umut,neşe,moral,motivasyon ve en önemlisi şifa olan Sayın Prof. Dr. Fatih Şendağ ve ekibine sonsuz teşekkürler.

Nilgün Timur

Altı yıl önce meme CA operasyonları olduktan sonra jinekolojik kontrollerim devam etti. Son iki yıl histerektomi düşünülüyordu. Salgın nedeniyle geciktirdim. Operasyon hazırlığı  ve sonrası düşündüğümden çok rahat oldu. Kızımın deyimiyle karnımdan beşli yıldız kümesi ile taburcu oldum. Bir hekim olarak operasyondan çok ilüzyon gibi tanımlayabilirim. Sayın Prof. Dr. Fatih Şendağ’a minnettarım.
İyi ki varlar.

Selin Boyacı

Tavsiye üzerine Fatih Bey'e geldim ve çok memnun kaldım ameliyatım çok başarılı geçti sayesinde çalışanı ve doktor beyin ilgisinden çok memnun kaldım.

 

Meryem Doğanoğulları 

Fatih Bey'i tanımadan önce çok korkularım vardı. Hocamızı gördükten sonra çok umutlu oldum. Ameliyattan çok korkuyordum. Hiçbir doktora güvenemiyordum. Fatih Bey'e çok güvendim. O şekilde ameliyata karar verdim.

Seda Karadeniz

Yıllardır bende var olan birden fazla ve büyük myomlar için gitmediğim doktor kalmamıştı… Yaşam kaliteme ve işimi yapmama dahi engel olmaya başlayınca, önerilen hep rahimle birlikte alınmalarıydı. Fatih Bey için bu hiç sorun olmadı. O hastasının iyiliği ve isteği doğrultusunda çözüm getirebilen nadir bir doktor! Miyomlardan sayesinde laparoskopik cerrahi ile kurtuldum ve rahmimi kurtardığı için Fatih Bey'e sonsuz teşekkür ediyorum. İyi ki var! Hemşiresi Selda Hanım da duygusal anlamda ameliyat öncesi bana çok destek oldu. Her ikisine de çok çok teşekkür ediyorum. 

 

 

Şeniz Aydın

Fatih Hoca’ya gelmeden önce tam teşhisi konulamayan fakat olma ihtimali olan hastalık ve muhtemel tanılar arasında kendimi ne yapacağımı bilmeyen fakat son kararı benim vermem gereken bir pozisyonda buldum. Gestasyonel trofoblastik tümör, psödoanevrizma ve şuan hatırlamadığım bir sürü hastalık. Tedavi seçeneklerini önüme sundular. Embolizasyon, kemoterapi, bekleme ve eğer yapabilirim diyen varsa, bu yapının cerrahi olarak çıkarılması. Ben de diş hekimi olduğum için, internet üzerinden doktor arkadaşlardan fikirlerini ve yardımlarını istedim. 3 hekim arkadaş Prof.Dr. Şendağ deyince bu hekime gitmeliyim diye karar verdim. İyi ki de gelmişim. Kendi teşhisinden hiç şüphe duymayan, yaptığından ve yapacaklarından emin olan bir hekim vardı karşımda. Kafamdaki soru işaretleri ve korkular geçmese de Fatih Hocam'a güvendim ve opere oldum. Operasyon çok iyi geçti. Fatih Hoca'nın yaklaşımı, ameliyat sonrası bilgilendirmesi ve çıkartılan dokunun patoloji sonucu bile gelmeden sebebi ile bana açıklanması ve laparoskopinin konforu ne kadar teşekkür etsem az.

Gülistan Baytar

3 yıldır çikolata kisti tanısını almış ve her ay bunun ağrısını çeken bir hasta olarak geldim Fatih Hoca'ya. İlk muayenede daha önce defalarca USG çektirmeme rağmen fark edilmeyenleri fark etmesi, işini severek hakimiyetle takip etmesi güvenimi arttırdı. O gün orada olduğum için kendimi şanslı hissetmiştim. Ameliyat öncesi gerekli tetkikler istendi, hızlı ve güvenilir bir şekilde ameliyat sürecini geçtik. Doktorum, bu süreçte hep yanımızda olan ekip arkadaşlarıyla destekte bulundu. Bana ağrılarımdan kurtulma şansı verdiği ve geleceğe umutla ilerleyebilmeme yardım ettiği için Fatih Bey'e ve tüm ekip arkadaşlarına çok teşekkür ederim. İyi ki tanıdım. İyi ki buradayım. 

 

Ekin Bezirganoğlu

Ne desem az kalır , iyi ki varsınız!
Sizi seven şarkıcınız...

Ebru Savut

Fatih Bey İle ilgili çok iyi yorumlar duymuş ve o sebeple kendisine gelmiştim. Laparoskopi ile rahim ameliyatı olmaya  hocamı dinledikten sonra  ikna oldum ve çok hızlı bir kararla ameliyatımı bir hafta içinde oldum. Ameliyat sonrası iyileşme sürecim hızlı ve rahat oldu .Selda Hanım da sürecimle ilgili takibimi ve alakasını eksik etmedi. Hem sevgili doktorum Fatih Şendağ Hoca’ya hem de tüm ameliyathane ekibine ve Selda Hanım’a çok teşekkür ederim. Bu ameliyatı başka bir doktora yaptıramazdım. Çok detaylı, çok ince çalışılan ve yetenek isteyen çok özel bir teknik. Video kayıtlarını da doktor bey izletti. Çok etkilendim. Endişeli girdiğim ameliyatımdan sonra yeniden doğmuş gibi hissediyorum.
Tüm kalbimle müteşekkirim Fatih Bey‘e...

Ebru Kurt

Merhaba ben E.K. Birkaç ay önce rutin kontrolüm sırasında uterusta büyük bir kitle olduğunu öğrendim. Haliyle çok tedirgin oldum, korktum. Ameliyat olmam gerekiyordu ve bunun için en iyisini seçmeliydim. Bir sağlık çalışanı olarak çevremde çok fazla doktor arkadaşım vardı bu ameliyatı yapan. Fakat ben o güveni alamıyordum hep bir şeyler eksikti. Yoğun araştırmalarım sonucu karşıma Dr. Fatih Şendağ çıktı. İlk fırsatta muayene olmak için İzmir’e geldim. Benim hayatımı bir anda değiştiren ve karartan bir olay Fatih Bey'in özgüveni ve açıklamalarıyla olağan bir hal aldı. O an karar verdim en kısa sürede bu ameliyatı olacaktım ve doktorum Fatih Şendağ olacaktı.Fatih Bey ve ekibinde ki Selda Hanım inanılmaz başarılı. Selda hanım çok ilgili aklıma takılan bütün soruları o kadar güzel cevapladı ki. Yılladır tanıyormuşum ve benim için en iyisini yapmaya çalışan yakın bir arkadaş gibi...
Benimle aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşlara tavsiyemdir ki fazla araştırmalarına gerek yok. Bu işin en iyisi Fatih Şendağ ve hemşiresi Selda Hanım.
Her şey için çok teşekkür ederim. İyi ki karşıma çıktınız.
Sevgilerimle.

Demet Dadalı

Ben Demet, 42 Yaşındayım. Teşhis edilen 10 yıllık çikolata kistim vardı. Malatya, Adıyaman, Hatay, Diyarbakır vs. Birçok yerde doktorlara gittim. Gittiğim tüm doktorlar biz bu ameliyatı yapamayız dediler. Ağrılarımın çok artmasıyla Diyarbakır Medikal Park hastanesinde doktorum Uğur Değer, bu ameliyatı sadece Fatih Bey’in yapabileceğini söyledi ve bizi buraya yönlendirdi. 1 tüp bebek, 1 aşılama deneyimi yaşadık, 2 yıl önce ameliyatla tüplerim alındı. Bu mart ayında Fatih Bey ameliyatımı yaptı. Ameliyatım çok zor bir ameliyattı. Kistler, bağırsaklar, mesane, tüm karın içine yapışmıştı nerdeyse. Başarılı bir operasyon geçirdim. Ameliyatım 5 saat sürmüş. Şimdi kontrole geldim. Ameliyatımı Dr. Bey ile Birlikte izledim. Gerçekten çok profesyonel bir ameliyat olduğunu düşünüyorum. Çikolata kisti olan ve çocuğu olmayan her bayanın vakit kaybetmeden Fatih Bey’e ulaşmasını dilerim.
Sağlıcakla….

Damla Özdoğan

2021'de 6 Cm'lik endometrioma tanısı aldım. Ancak 24 yaşında overlerden ameliyat olmak istemiyordum.Tam bir sene sonra ve uzun doktor arayışından sonra İzmir’de olan doktorumu Hatay’da yaşayan arkadaşımdan duydum. Lap konusunda ve tecrübesinde Fatih Bey tektir denildi ve ben ancak bir yıl sonra 8 cm olan overimle Fatih Hocama güvendim. Bana en çok bilgi veren taleplerimi karşılayan ve güvenimi kazanan doktordur kendisi. Sol overimdeki 8 cm’lik endometiroma ameliyat sonrasında yoktu. Overlerim sağlam bir şekilde yerinde duruyordu. Ben kistimden ve onun getirdiği ağrılardan kurtulup overlerimi kazandım. Prof. Dr. Fatih Şendağ benim tek kadın doğum doktorumdur artık. Herkese gönül rahatlığıyla öneririm. Pansumanlarıyla bile bizzat ilgilenecek kadar mütevazi. Hem Selda Hanım hem Prof. Dr. Fatih Bey'e emeklerinden, kibarlıklarından ve sabrından dolayı teşekkür ederim. Güzel ve mutlu haberlerle tekrar görüşmek dileğiyle...

Ceyda Moğulkoç

Fatih Bey,
Öncelikle her şey için size teşekkür ederek başlamak istiyorum. Biliyorsunuz ki yurt dışında yaşıyorum ve ameliyatı nerede ve kiminle gerçekleştireceğim zihnimde çok yer kaplayan, beni endişelendiren bir konuydu. Annem Dr. Nesrin Moğulkoç’un da çevresinin tavsiyeleri ile yolumuz kesişti. En doğru kararı doğru insanla verdik. Bugün ameliyatımın üzerinden tam bir hafta geçti ve kendimi çok iyi hissediyorum. Bu sizin başarıyla ve özveri ile bu ameliyatı gerçekleştirmeniz sayesinde oldu. Yeniden teşekkür ederim. Kendi ülkemde ve şehrimde yurt dışındaki teknik ve olanakların ve tecrübenin altında kalmayacak ve hatta üstüne çıkacak bir şekilde bu ameliyatı geçirdiğim için çok memnunum. Benzer şikayetleri olabilecek herkese sizinle tanışmalarını ve çalışmalarını gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim. Bu arada Selda Hanım’a da teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bence kendisi çok özel bir insan. Profesyonel, sabırlı, cana yakın ve insanı rahatlatıcı tavrı ile iletişimlerde hep çok yardımcı oldu. Böyle birisi ile çalıştığınız için sizi de şanslı görüyorum. Umarım yollarımız güzel günlerde yine kesişir…

Cannur Akdemir

Fatih Hocam tanrının insanlara yardım etmesi için gönderdiği özel insandır.
Benim kocaman bir karnım olmuştu ve doktora gittiğimde dev miyomlarım olduğunu öğrendim. Gittiğim bütün doktorlar karnımın 6 aylık hamile kadar olduğunu ve rahmin alınacağını söylediklerinde dünyam kararmıştı, sürekli ağlıyordum. Fatih hocamla tanışıp muayene olduğumda rahimi ve yumurtalıkları koruyarak ameliyatı yapacağını söylediğinde inanamadım, çok sevindim. 15 Eylül de ameliyat oldum tam 2 kg olan dev miyomlar rahime ve yumurtalıklara zarar vermeden alındı. Fatih Hocam ne derse onu yapar. Beni kabuslardan çıkartan canım Hocam sizi çok seviyorum. Siz benim mucizemsiniz. Fatih Hocam ve ekibine, Güven Bey'e, her zaman destek olan Selda Hanım'a binlerce teşekkürler.

Buket Özbaş 

Kıymetli Hocam, 
Benim için endişeli bir süreci rahatlıkla atlatmamı sağlayan, inanılmaz kıymetli bilgilerinizle sağlığıma kavuşturan elleriniz nice insanlara şifa dağıtsın bir ömür…
Sevgili Selda Hanım’cığım size de başından sonuna gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.
Şükranlarımla..
Sağlıklı Günlere...

Bilge Sevtekin 

Sevgili Hocama,
40 yaşından sonra endometriozis hastalığı diye bir hastalık varmış öğrendim. Öğrenir öğrenmez panik,korku,depresyon,soru işaretleri…
Benim gibi pimpirikli bir kişilik, elbette 10 tane doktor gezecekti ama bu hastalıktan benim kadar bile bilgi sahibi olmayacak doktorların var olduğunu da görecekti.
İyi ki… iyi ki pimpirikliyim ve iyi ki Fatih hocamla yolumuz kesişti. Bana hastalığımla ilgili hazırladığım 2 sayfalık kompozisyon yazı ve sorularımı sabırla dinlediğiniz tüm sorularıma cevap olduğunuz için teşekkür ederim. Asıl en büyük şükür ve minnetim ameliyatıma.. Her şey için çok teşekkür ederim.. İyi ki varsınız..
Elleriniz hiiç dert görmesin… 
Sevgilerimle...

Ayşen Uygur

İsmim Ayşen UYGUR,  25 Yaşındayım
Ortalama eylül ayının ortalarında bir anda kasık ağrılarım başlamıştı. Şiddeti çok fazla olduğu için her başlangıcında ağrı kesici içiyordum fakat günlerce geçmediğini fark edince bir doktora görünmeye başladım. 2 farklı doktor görüşü ve muayene sonucunda ilaç tedavileri ile geçeceği söylendi fakat ağrılarımda kesinlikle azalma yoktu. Zorlu geçen 3 ayın sonunda iyi ki dediğim Prof. Dr. Fatih Şendağ ile tanıştım. Kendisine muayene oldum ve beni değerli görüşleri ve başarılı tecrübeleriyle ameliyat konusunda bilgilendirdi. 21 Aralık tarihinde özel sağlık hastanesinde ameliyatımı gerçekleştirdi. (Kapalı ameliyat) Bugün tam 1 hafta oldu ve yüzümde gülücükler ile girdim kliniğe. Her zamanki gibi de Selda hanım neşeyle karşıladı. Sizler ile bu süreci kısada olsa paylaşmak istedim. Fatih hocam’a ve ekibine ne kadar teşekkür etsem azdır çünkü her ne kadar operasyon geçirsem de, yaşadığım sancılı 3 aydan sonra Fatih Bey sayesinde ağrılar öncesindeki kaliteli ve keyifli hayatımda çok şükür geri döndüm.
Tüm ekibe çok teşekkür ederim.

Aslı Sevinç 

Ameliyat öncesi çok gergindim, ameliyat olmak istemiyordum. İlk defa 28 Eylül tarihinde hocamı ziyarete gelmiştim. Ameliyat olmaya ancak mayıs ayında cesaret edebildim. Bu kadar rahat olacağını bilsem çok fazla düşünmeden hemen ameliyat olurdum. Ameliyatın olduğu ilk gün ayağa kalkabildim. Hafif ağrılarım vardı. Bir hafta içinde kendimi oldukça iyi hissettim. Ameliyatımı gerçekleştiren değerli Hocam Fatih Hoca'ya ve Selda Hanım’a teşekkür ederim. Sürecin her aşamasında, Selda Hanım bilgilendirmelerini yaparak yanımızda olduğunu hissettirdi.
Teşekkürler.

Arzu Karadağ 

Çok değerli Hocam ve Selda Hanımcım,
İlk günden itibaren doğru yerde olduğumu hem çevremdeki kişilerden (sizleri tanıdıkları için) hem sıcacık yaklaşımınızdan hemen anladım. Ameliyata girerken ki hayatımdaki ilk ameliyatım olmasına rağmen, ne bir kaygı ne bir korku hiçbir şey hissetmedim çünkü sizin bana ikinci hayatıma başlamama yardımcı olacağınıza o kadar emindim ki…
Ve ilk adımlarımı atmaya başladım yeni hayatıma…
Size ve değerli ekibinize, hastanenize bütün hemşire arkadaşlara ve 7/24 sürekli arayabildiğim ve hep o sıcacık cana yakın ses tonu ile telefonda bile her türlü desteği ve yardımlarını esirgemeyen değerli asistanınız Selda Hanım'a teşekkürü borç bilirim. Daha güzel günlerde tekrar görüşmek dileğiyle… Hocam elleriniz dert görmesin. Atam'ın çok değerli sözü ile bitirmek istiyorum. Beni Türk Hekimlerine emanet edin demiş sevgili Atam. Sizler sakın bizi ve bu güzel vatanımızı bırakmayın Hocam. Bu ülkenin ve bizlerin sizler gibi çok değerli ve kıymetli hocalara ihtiyacı var.
Her şey için sizlere minnettarım. Sevgilerimle.

Ece Dirin

Fatih Hocam ile bu süreci güvenle ve sağlıklı bir şekilde geçirdiğim için çok çok memnunum. İyi ki sizleri tanımışım... Daha önce kan dahi aldırmaktan korkan ben, Fatih Hocam ile geçirdiğim süreç sonrası ameliyat fobimi yenmemi sağladınız. Verdiğiniz güven duygusu, profesyonel yaklaşımınız, içtenliğiniz ve ilginiz için sonsuz teşekkürler.
Saygı ve sevgilerimle...

Burcu KORKMAZ

Merhaba Ben Burcu;
Fatih Hocam ile kesişen yolumuzu kısaca yazmak gerekirse; Bundan iki yıl önce koyulan kist tanımla başladı serüvenimiz. Aydın’da farklı bir çok hekime başvurdum. Geçmeyen ağrılar iyice günlük hayatımı etkilemeye başlamıştı. Bunun bir kist değil de Endometriozis olduğunu çok sonra öğrendim. Bir sürü ilaç tedavisi antibiyotikler ve dahası… Sonra bir hekim, ‘’FATİH ŞENDAĞ’’a gitmelisin dedi. Daha önce açık ameliyat oldum ve endometriozis tanısıyla her şey geçti sandım ama yeni başlamıştı. Fatih hocama geldim, beni okadar pozitif,rahatlatıcı ve açıklayıcı anlattı ki süreci daha ilk muayenede anladım.Kapalı ameliyat olacaktım ama önceki deneyimlerimden dolayı korkum çok fazlaydı. Ama bunu da çok rahat atlattım. Hiç korktuğum gibi olmadı. Doktorum, hemşireler, herkes çok yardımcı oldu.Ameliyattan bir hafta sonraki kontrolümden yazıyorum. Ne bir ağrı, ne sızı çok şükür hiç bir şey kalmadı. Önce gitmiş olduğum hekimlerden kaçma sebebim korku ve ağrıydı, güvenebilmek çok önemli. Ben Fatih Hocam'a gözüm kapalı güveniyorum ve her şey için ekibine ve kendisine çok teşekkür ediyorum.

Ayşegül Ö. Bato

Syn. Prof.Dr. Fatih Şendağ Hocam, benim ameliyat konusundaki korkumu en aza indirdi ve güven verdi. Tüm tedavi seçeneklerini sunup değerlendirmeme yardımcı oldu. Fatih Şendağ Hocam,Selda Hanım ve Dilara hanıma ilgi,anlayış,yardımları ve başarılı tedavim için sonsuz teşekkür ederim…

Ayşe Belgin Dirin

Prof. Dr. Fatih Şendağ ile ilk defa tanışıp ameliyat olma kararı verdim. Ameliyatın kapalı olması beni ameliyat sonrası hiç zorlamadı. Kendisinin bu teknolojiyi kullanması ile ilgili çok başarı öyküsü duydum ve hiç tereddütsüz (ameliyat korkum olmasına rağmen) başarılı bir ameliyat oldum. Kendisine sonsuz teşekkür ederim.

Youtube Videos